Okres świąteczny zawsze spotyka się z czasem na odpoczynek, dlatego pracownicy chętnie wykorzystują ten moment i poszukują możliwości na dodatkowe dni wolne.
Większość z nas w czasie Wielkiej Nocy (niedziela) odpoczywa z najbliższymi lub wyjeżdża na długi weekend. Warto jedno pamiętać, że Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których praca w Wielkanoc jest dozwolona.
Przykładem takiej pracy jest wykonywanie obowiązków w charakterze zmianowym w ruchu ciągłym. Oczywistym jest, że praca w okresie świątecznym dotyczy służb ratunkowych lub pożarniczych, ochronie mienia, czy w przypadku działalności rolnej i hodowlanej.
O czym musi pamiętać pracodawca?
Przepisy definiują listę przypadków, w których dozwolona, a nawet nakazana jest praca w Wielkanoc czy inne dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli pracownik jest na stanowisku pracy w niedzielę, w pozostałe dni wolne od pracy (np. pozostałe 3 niedziele w miesiącu) musi mieć wolne.
Elastyczne podejście do dni wolnych
Wychodząc na przeciw potrzebom pracowników, co raz więcej pracodawców skraca godziny pracy w Wielki Piątek np. o 2-3h , których pracownik nie musi odrabiać w inny dzień. Wszystko zależy od otwartości i zrozumienia przełożonych.
Innym popularnym zjawiskiem jest praca zdalna w okresie przed i po świętach. To doskonałe udogodnienie, kiedy dzieci pracowników pozostają w domach, ponieważ placówki edukacyjne są zamknięte od czwartku przed Wielkanocą do wtorku włącznie.
Rekompensata za pracę w święta
Dni Wielkiego Tygodnia nie są dniami wolnymi od pracy w Polsce, ale dla przykładu w Niemczech, Wielki Piątek ma charakter świąt – dzień wolny.
Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny to jedyne dni, za który należy się dodatkowy dzień wolny jako rekompensata.