Dodatkowe dni wolne przed i po świętach

Okres świąteczny zawsze spotyka się z czasem na odpoczynek, dlatego pracownicy chętnie wykorzystują ten moment i poszukują możliwości na dodatkowe dni wolne.

Większość z nas w czasie Wielkiej Nocy (niedziela) odpoczywa z najbliższymi lub wyjeżdża na długi weekend.  Warto jedno pamiętać, że Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których praca w Wielkanoc jest dozwolona. 

Przykładem takiej pracy jest wykonywanie obowiązków w charakterze zmianowym w ruchu ciągłym. Oczywistym jest, że praca w okresie świątecznym dotyczy służb ratunkowych lub pożarniczych, ochronie mienia, czy w przypadku działalności rolnej i hodowlanej.  

O czym musi pamiętać pracodawca?

Przepisy definiują  listę przypadków, w których dozwolona, a nawet nakazana jest  praca w Wielkanoc czy inne dni ustawowo wolne od pracy. Jeśli pracownik jest na stanowisku pracy w niedzielę, w pozostałe dni wolne od pracy (np. pozostałe 3 niedziele w miesiącu) musi mieć wolne. 

Elastyczne podejście do dni wolnych 

Wychodząc na przeciw potrzebom pracowników, co raz więcej pracodawców skraca godziny pracy w Wielki Piątek np. o 2-3h , których pracownik nie musi odrabiać w inny dzień. Wszystko zależy od otwartości i zrozumienia przełożonych.  

Innym popularnym zjawiskiem jest praca zdalna w okresie przed i po świętach. To doskonałe udogodnienie, kiedy dzieci pracowników pozostają w domach, ponieważ placówki edukacyjne są zamknięte od czwartku przed Wielkanocą do wtorku włącznie.

Rekompensata za pracę w święta

Dni Wielkiego Tygodnia nie są dniami wolnymi od pracy w Polsce, ale dla przykładu w Niemczech, Wielki Piątek ma charakter świąt – dzień wolny. 

Niedziela Wielkanocna  i Poniedziałek Wielkanocny  to jedyne dni, za który należy się dodatkowy dzień wolny jako rekompensata.

Book Your Next Event


  Podanie powyższych danych osobowych w formularzu kontaktowym jest dobrowolne, ale konieczne w celu kontaktu zwrotnego oraz przedstawienia przez nas oferty usług, które Cię interesują.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest Work4US Sp. z o.o. z siedzibą w Oławie, pl. Zamkowy 24A lok 1B, 55-200 Oława. Twoje dane przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym, a w przypadku wyrażenia poniższych zgód również do celów marketingowych.  Informujemy, że zgoda może być w każdym chwili wycofana. Wystarczy wysłać taką informację na adres e-mail: info@work4us.pl. Pełne informacje o danych osobowych znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.

  Book Your Next Event


   Call Now Button